СХВАЛЕНО ЗАТВЕРДЖУЮ
Педагогічною радою Директор
Барбівської гімназії Барбівської гімназії
Мукачівської міської ради Мукачівської міської ради
Закарпатської області Закарпатської області
Протокол від 31 серпня 2023 р. № 1
_______________ Наталія МЕЙСАР
ОСВІТНІ ПРОГРАМИ
БАРБІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ
МУКАЧІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
на 2023-2024 навчальний рік
Вступ
Людина здобуває освіту, щоб жити щасливо та бути успішною. Загальна освіта – це основа особистої культури людини, яка визначає її індивідуальність та забезпечує особистісний розвиток.
Розвиток системи освіти в Україні визначається Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Положенням про загальноосвітній навчальний заклад, Концепцією нової української школи. Згідно з чинним законодавством «метою повної загальної середньої освіти є різнобічний розвиток, виховання і соціалізація особистості, яка усвідомлює себе громадянином України, здатна до життя в суспільстві і цивілізованої взаємодії з природою, має прагнення до самовдосконалення і навчання впродовж життя, готова до свідомого життєвого вибору та самореалізації, трудової діяльності та громадянської активності».
Сьогодні освіта вже не підготовка до життя, а спосіб життя. Завдання школи полягає у формуванні глобальної компетентності учня, необхідної кожній сучасній людині для успішної життєдіяльності. Глобально компетентні люди мають застосовувати такі якості, характеристики і здібності, щоб не лише вивчати навколишній світ, а й жити в ньому. Педагогам, щоб допомогти учням стати глобально компетентними, потрібно не тільки розвивати ці якості у собі, а й шукати способи їх розвитку в учнів.
Барбівська гімназія забезпечує набуття дитиною освіти за освітніми програмами початкової та базової середньої освіти, досягнення нею визначених стандартами освіти результатів навчання. Освітній процес у закладі освіти організований так, щоб забезпечити формування в учня передбачених стандартами ключових компетентностей, необхідних кожній сучасній людині для її успішної життєдіяльності. Набути ключових компетентностей учні можуть, беручи безпосередню участь в освітньому процесі на денній формі навчання.
Педагогічний колектив прагне створити умови для розвитку кожної дитини,
дати їй можливість для самовираження й самовизначення, забезпечити
науково-теоретичну, практичну, допрофесійну та загальнокультурну підготовку
учнів. Для цього необхідний постійний розвиток школи, поповнення її
матеріально-технічних і навчальних ресурсів, підвищення кваліфікації
адміністрації та педагогічних працівників, а, головне, єднання та духове
зростання учнів, батьків і педагогів як спільноти, яка творить сприятливий для
української дитини соціально-культурний простір.
Мета освітньої програми:
1. визначення напрямків діяльності та цільових орієнтирів;
2. спрямування спільної роботи колективу гімназії та громадськості;
3. проектування процесу оновлення діяльності гімназії.
Освітня програма гімназії як навчально-виховного комплексу ґрунтується на визнаних світом та перевірених досвідом ключових ідеях української педагогічної думки, базових принципах гуманістичної філософії та здобутках сучасної науки управління. Будучи динамічною моделлю системи взаємовідносин учасників освітнього процесу у єдності з матеріальною основою цих відносин, програма містить бачення та місію школи, загальні та операційні завдання її розвитку, особливості організації тут навчально-виховного процесу, пріоритетні напрямки цього розвитку, його індикатори і критерії результативності обраної стратегії.
Ми цінуємо кожного учня/ученицю гімназії, дбаючи про:
ü формування його/її життєвих компетентностей;
ü фізичний, особистісний та інтелектуальний розвиток;
ü здатність вільно спілкуватися державною та найпоширенішими іноземними мовами;
ü уміння самостійно вчитися та співпрацювати для досягнення особистих і суспільно значимих цілей.
Ми цінуємо батьків та опікунів учнів гімназії, дбаючи про:
ü розвиток їхньої компетентності виховника сина/доньки;
ü повну поінформованість щодо успіхів своєї дитини та стану школи;
ü якнайширші можливості кожному долучитися до шкільного виховання, життя шкільної спільноти;
ü прозорість усіх сторін діяльності навчального закладу та прийнятих адміністрацією рішень.
Ми цінуємо педагогічних працівників та технічний персонал гімназії, дбаючи про:
ü соціальний престиж та розвиток професійної компетентності кожного;
ü повну поінформованість щодо стану школи, планів та результатів її розвитку;
ü можливості участі у формуванні політики школи та оцінюванні персонального внеску кожного у розвиток навчального закладу;
ü взаємодію та взаємопідтримку у освітньому процесі, ефективність спільно прийнятих управлінських рішень.
І. Загальні положення освітньої програми
Освітня програма Барбівської гімназії Мукачівської міської ради Закарпатської області (далі – Барбівська гімназія) (далі - Освітня програма) окреслює підходи до планування й організації закладом освіти єдиного комплексу освітніх компонентів для досягнення учнями обов’язкових результатів навчання, визначених Державним стандартом початкової загальної освіти, Державним стандартом базової та повної загальної середньої освіти (далі – Державний стандарт).
Освітня програма Барбівської гімназії визначає:
загальний обсяг навчального навантаження, орієнтовну тривалість і можливі взаємозв’язки окремих предметів, факультативів, курсів за вибором тощо, зокрема їх інтеграції, а також логічної послідовності їх вивчення які подані в рамках навчального плану;
очікувані результати навчання учнів подані в рамках навчальних програм, які мають гриф «Затверджено» Міністерством освіти і науки України» і розміщені на офіційному веб-сайті МОН України;
форми організації освітнього процесу та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти;
вимоги до осіб, які навчатимуться за цією Освітньою програмою.
Освітня програма передбачає:
- формування основ соціальної адаптації та життєвої компетентності дитини;
- виховання елементів природодоцільного світогляду, розвиток позитивного емоційно-ціннісного ставлення до довкілля;
- утвердження емоційно-ціннісного ставлення до практичної та духовної діяльності людини, розвиток потреби в реалізації власних творчих здібностей;
- реалізацію прав дітей із особливими потребами на освіту за місцем проживання через організацію навчання з урахуванням індивідуальних можливостей, соціалізації та інтеграції їх у суспільство на рівні освітнього простору.
Для 1-2 класів – складена за Типовими освітніми програмами для закладів загальної середньої освіти (1-2 класи), розробленою під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22.
Для 3-4 класів – складена за Типовими освітніми програмами для закладів загальної середньої освіти (3-4 класи), розробленою під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22.
Для 5-6 класу - складена за Типовою освітньою програмою для 5-6 класів, затвердженою наказом МОН на основі типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженої наказом МОН
№ 235 від 19.02.2021р.
Для 7 - 9 класу - складена за Типовими освітніми програмами закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 № 405.
Навчальні досягнення здобувачів освіти підлягають оцінюванню.
Згідно рішення педагогічної ради протокол №1 від 31.08.2023р. оцінювання наступне:
1 – 2 клас - вербальне;
3 – 4 клас – рівневе;
5 клас – формувальне (вересень) і за 12 - бальною шкалою ( І - ІІ семестр).
6 – 9 класи – за 12 - бальною шкалою.
Державна підсумкова атестація для учнів 4 і 9 класу.
На основі освітньої програми складено навчальні плани закладу освіти, що конкретизують організацію освітнього процесу.
Освітня програма закладу передбачає досягнення учнями результатів навчання (компетентностей), визначених Державним стандартом.
Очікувані результати навчання здобувачів освіти. Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати вчитель/вчителька у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.
Ключові компетентності
1. Спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами. Це вміння усно і письмово висловлювати й тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання, письмо, застосування мультимедійних засобів). Здатність реагувати мовними засобами на повний спектр соціальних і культурних явищ – у навчанні, на роботі, вдома, у вільний час. Усвідомлення ролі ефективного спілкування.
2. Спілкування іноземними мовами. Уміння належно розуміти висловлене іноземною мовою, усно і письмово висловлювати і тлумачити поняття, думки, почуття, факти та погляди (через слухання, говоріння, читання і письмо) у широкому діапазоні соціальних і культурних контекстів. Уміння посередницької діяльності та міжкультурного спілкування.
3. Математична грамотність. Уміння застосовувати математичні (числові та геометричні) методи для вирішення прикладних завдань у різних сферах діяльності. Здатність до розуміння і використання простих математичних моделей. Уміння будувати такі моделі для вирішення проблем.
4. Компетентності в природничих науках і технологіях. Наукове розуміння природи і сучасних технологій, а також здатність застосовувати його в практичній діяльності. Уміння застосовувати науковий метод, спостерігати, аналізувати, формулювати гіпотези, збирати дані, проводити експерименти, аналізувати результати.
5. Інформаційно-цифрова компетентність передбачає впевнене, а водночас критичне застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією на роботі, в публічному просторі та приватному спілкуванні. Інформаційна й медіа-грамотність, основи програмування, алгоритмічне мислення, роботи з базами даних, навички безпеки в Інтернеті та кібербезпеці. Розуміння етики роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо).
6. Уміння навчатися впродовж життя. Здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок, організації навчального процесу (власного і колективного), зокрема через ефективне керування ресурсами та інформаційними потоками, вміння визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, вибудовувати свою навчальну траєкторію, оцінювати власні результати навчання, навчатися впродовж життя.
7. Соціальні і громадянські компетентності. Усі форми поведінки, які потрібні для ефективної та конструктивної участі у громадському житті, на роботі. Уміння працювати з іншими на результат, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів.
8. Підприємливість. Уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку суспільства і держави. Здатність до підприємницького ризику.
9. Загальнокультурна грамотність. Здатність розуміти твори мистецтва, формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за допомогою мистецтва. Ця компетентність передбачає глибоке розуміння власної національної ідентичності як підґрунтя відкритого ставлення та поваги до розмаїття культурного вираження інших.
10. Екологічна грамотність і здорове життя. Уміння розумно та раціонально користуватися природними ресурсами в рамках сталого розвитку, усвідомлення ролі навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу життя.
Наскрізні лінії
Наскрізні лінії є засобом інтеграції ключових і загальнопредметних компетентностей, навчальних предметів та предметних циклів; вони враховуватимуться при формуванні шкільного середовища.
Наскрізні лінії є соціально значимими надпредметними темами, які допомагають формуванню в учнів уявлень про суспільство в цілому, розвивають здатність застосовувати отримані знання у різних ситуаціях.
Мета наскрізних ліній – «сфокусувати» увагу й зусилля вчителів-предметників, класних керівників, зрештою, усього педагогічного колективу на досягненні життєво важливої для учня й суспільства мети, увиразнити ключові компетентності.
Для наскрізної лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток» – це формування в учнів соціальної активності, відповідальності й екологічної свідомості, у результаті яких вони дбайливо й відповідально ставитимуться до довкілля, усвідомлюючи важливіcть сталого розвитку для збереження довкілля й розвитку суспільства.
Метою вивчення наскрізної лінії «Громадянська відповідальність» є формування відповідального члена громади й суспільства, який розуміє принципи й механізми його функціонування, а також важливість національної ініціативи. Ця наскрізна лінія освоюється через колективну діяльність – дослідницькі роботи, роботи в групі, проекти тощо, яка розвиває в учнів готовність до співпраці, толерантність щодо різноманітних способів діяльності і думок.
Завданням наскрізної лінії «Здоров'я і безпека» є становлення учня як емоційно стійкого члена суспільства, здатного вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище.
Вивчення наскрізної лінії «Підприємливість і фінансова грамотність» забезпечить краще розуміння молодим поколінням українців практичних аспектів фінансових питань (здійснення заощаджень, інвестування, запозичення, страхування, кредитування тощо); сприятиме розвиткові лідерських ініціатив, здатності успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі.
Навчання за наскрізними лініями реалізується насамперед через:
організацію навчального середовища — зміст та цілі наскрізних тем враховуються при формуванні духовного, соціального і фізичного середовища навчання;
окремі предмети — виходячи із наскрізних тем при вивченні предмета проводяться відповідні трактовки, приклади і методи навчання, реалізуються надпредметні, міжкласові та загальношкільні проекти. Роль окремих предметів при навчанні за наскрізними темами різна і залежить від цілей і змісту окремого предмета та від того, наскільки тісно той чи інший предметний цикл пов’язаний із конкретною наскрізною темою;
предмети за вибором;
роботу в проектах;
позакласну навчальну роботу і роботу гуртків.
ІІ. Організація навчально-виховного процесу
Тип навчального закладу - гімназія
Форма власності – комунальна
Мова навчання - українська
Кількість класів: 9 класів, в них учнів - 114.
1 клас – 11 учнів; ( з них за сімейною формою навчання – 1)
2 клас – 8 учнів;(0)
3 клас – 13 учнів (1)
4 клас – 8 учнів; (2)
5 клас - 16 учнів; (4)
6 клас – 13 учнів;(0)
7 клас – 15 учнів;(1)
8 клас – 11 учнів;(2)
9 клас – 19 учнів.(4)
Режим роботи школи:
5-денний робочий тиждень . Понеділок – п’ятниця - очне навчання. Вихідні - субота, неділя
1. Заняття розпочинаються о 8 год. 30 хв. – для учнів 1 - 9 класів
1 урок 08.30 – 09.15
2 урок 09.25 – 10.10
3 урок 10.20 – 11.05
4 урок 11.25 – 12.10
5 урок 12.20 – 13.05
6 урок 13.15 – 14.00
7 урок 14.05 – 14.50
8 урок 14.55– 15.40
Тривалість перерв: 5 хв, 10 хв., 20 хв. – велика перерва
2. Початок роботи групи продовженого дня – з 11.00 – до 17.00
3. Вологе прибирання – 10.30; 14.30; 16.30.
4. Початок роботи гуртків: 15.00
Структура 2023-2024 навчального року:
Початок та закінчення навчального року
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальну середню освіту» 2023/2024 навчальний рік розпочинається 1 вересня 2023 року святом – День знань – і закінчиться не пізніше 1 липня 2023 року. Тривалість навчального року не менше 175 навчальних днів
Поділ на семестри:
Навчальні заняття для учнів 1-9 класів організовуються за семестровою системою:
І семестр: з 01.09.2023 по 22.12.2023 року
ІІ семестр: з 22.01.2024 по 31.05.2024 року
Проведення канікул:
Впродовж навчального року для учнів 1- 9 класів проводяться канікули:
Зимові: з 23 грудня 2023 року по 21 січня 2024 року
Особливості організації освітнього процесу з урахуванням воєнного стану
Організація освітнього процесу в 2023-2024 навчальному році буде здійснюватись за Інструктивно-методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу і викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023 – 2024 навчальному році (додаток до листа МОН 1/9530-22 від 19 серпня 2022 року).
ІІІ. Загальний обсяг навчального навантаження та орієнтовна тривалість і можливі взаємозв’язки освітніх галузей, предметів, дисциплін.
Початкова школа
Навчальні плани школи І ступеня складені на основі:
Для 1-2 класів – складена за Типовими освітніми програмами для закладів загальної середньої освіти (1-2 класи), розробленою під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 08.10.2019 № 1272.
Для 3-4 класу – складена за Типовими освітніми програмами для закладів загальної середньої освіти (3-4 класи), розробленою під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 08.10.2019 № 1273.
Перелік освітніх галузей для 1-4 класів, які працюватимуть за Типовою освітньою програмою Нової української школи за редакцією О.Савченко
- Мовно-літературна, у тому числі: українська мова та література іншомовна освіта |
- Математична |
- Я досліджую світ (природнича, громадянська й історична, соціальна, здоров'язбережувальна) |
- Технологічна |
- Інформатична |
- Мистецька (окремі предмети: музичне мистецтво та образотворче мистецтво) - Фізкультурна |
Реалізація освітніх галузей:
Освітня галузь "Мовно-літературна" реалізується через окремі предмети "Українська мова», «Літературне читання», "Іноземна мова (англійська)".
Освітні галузі "Математична", «Інформатична», «Фізкультурна» реалізується через окремі предмети — "Математика", «Інформатика», «Фізична культура».
Освітня галузь "Технологічна" реалізується через предмет "Дизайн і технології".
Освітня галузь "Мистецтво" реалізується окремими курсами «Образотворче мистецтво», «Музичне мистецтво».
Враховуючи особливості організації освітнього процесу та індивідуальних освітніх потреб учнів варіативна складова навчальних планів використовується для підсилення предметів інваріантної складової навчального плану:
1 клас – українська мова
2 клас – українська мова
3 клас – українська мова
4 клас – українська мова.
Основна школа
Детальний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено у навчальному плані закладу загальної середньої освіти (далі –навчальний план).
Навчальний план дає цілісне уявлення про зміст і структуру другого рівня освіти, встановлює погодинне співвідношення між окремими предметами за роками навчання, визначає гранично допустиме тижневе навантаження учнів. Навчальний план основної школи передбачає реалізацію освітніх галузей Базового навчального плану Державного стандарту через окремі предмети. Вони охоплюють інваріантну складову, сформовану на державному рівні та варіативну складову.
Навчальні плани гімназії ІІ ступеня складені на основі:
5 – 6 класи НУШ- Типової освітньої програмою для 5-6 класів, затвердженою наказом МОН на основі типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженої наказом МОН № 235 від 19.02.2021р
Типових освітніх програм закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018
№ 405 та за п’ятиденним робочим тижнем.
З метою виконання вимог Державного стандарту навчальний план закладу освіти містить усі предмети інваріантної складової, передбачені обраним варіантом навчального плану цієї освітньої програми.
Логічна послідовність вивчення предметів розкривається у відповідних навчальних програмах.
Збереження здоров’я дітей належить до головних завдань школи. Тому формування навичок здорового способу життя та безпечної поведінки здійснюється не лише в рамках предметів "Фізична культура" та "Основи здоров'я", а інтегрується у змісті всіх предметів інваріантної та варіативної складових навчального плану.
Змістове наповнення предмета «Фізична культура» та «Трудове навчання» закладом освіти сформоване самостійно з варіативних модулів відповідно до статево - вікових особливостей учнів, їх інтересів, матеріально-технічної бази навчального закладу, кадрового забезпечення, регіональних та народних традицій.
Для недопущення перевантаження учнів враховано їх навчання в закладах освіти іншого типу (художніх, музичних, спортивних школах тощо). У закладі загальної середньої освіти за рішенням педагогічної ради при оцінюванні учнів враховуватимуться результати їх навчання з відповідних предметів (музика, фізична культура та ін.) у позашкільних закладах.
Розподіл годин за окремими предметами навчального плану розподілено наступним чином:
у 1-7 класах викладатимуться окремі курси «Музичне мистецтво» та «Образотворче мистецтво»;
у межах галузі «Суспільствознавство» у 6-му – інтегрований курс «Всесвітня історія. Історія України».
Гранична наповнюваність класів та тривалість уроків встановлюються відповідно до Закону України "Про загальну середню освіту".
Поділ класів на групи при вивченні окремих предметів буде здійснюватися відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 № 128 «Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх навчальних закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 6 березня 2002 року за № 229/6517 (зі змінами). Згідно з рішенням органу місцевого самоврядування класи можуть ділитися на групи і при меншій наповнюваності від нормативної, а також при вивченні інших предметів за рахунок зекономлених бюджетних асигнувань та залучення додаткових коштів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1392 "Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти" години фізичної культури не враховуються при визначенні гранично допустимого навантаження учнів.
ІУ. Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття початкової, базової середньої освіти. Форми організації освітнього процесу.
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття початкової освіти. Початкова освіта здобувається, як правило, з шести років. Діти, яким на 1 вересня поточного навчального року виповнилося сім років, повинні розпочинати здобуття початкової освіти цього ж навчального року. Діти, яким на 1 вересня поточного навчального року не виповнилося шести років, можуть розпочинати здобуття початкової освіти цього ж навчального року за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють, якщо їм виповниться шість років до 1 грудня поточного року. Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти з іншого віку.
Вимоги до осіб, які можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти Базова середня освіта здобувається, як правило, після здобуття початкової освіти. Діти, які здобули початкову освіту на 1 вересня поточного навчального року повинні розпочинати здобуття базової середньої освіти цього ж навчального року.
Особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття базової середньої освіти за інших умов.
Форми організації освітнього процесу. Основними формами організації освітнього процесу є різні типи уроку:
формування компетентностей;
розвитку компетентностей;
перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей;
корекції основних компетентностей;
комбінований урок.
Також формами організації освітнього процесу можуть бути екскурсії, віртуальні подорожі, уроки-семінари, конференції, форуми, спектаклі, брифінги, квести, інтерактивні уроки (уроки - «суди», урок-дискусійна група, уроки з навчанням одних учнів іншими), інтегровані уроки, проблемний урок, відео-уроки тощо.
З метою засвоєння нового матеріалу та розвитку компетентностей крім уроку проводяться навчально-практичні заняття. Ця форма організації поєднує виконання різних практичних вправ, експериментальних робіт відповідно до змісту окремих предметів, менш регламентована й має акцент на більшій самостійності учнів в експериментальній та практичній діяльності. Досягнуті компетентності учні можуть застосувати на практичних заняттях і заняттях практикуму. Практичне заняття - це така форма організації, в якій учням надається можливість застосовувати отримані ними знання у практичній діяльності. Експериментальні завдання, передбачені змістом окремих предметів, виконуються на заняттях із практикуму (виконання експериментально-практичних робіт). Оглядова конференція (для 8-9 класів) повинна передбачати обговорення ключових положень вивченого матеріалу, учнем розкриваються нові узагальнюючі підходи до його аналізу. Оглядова конференція може бути комплексною, тобто реалізувати міжпредметні зв'язки в узагальненні й систематизації навчального матеріалу. Оглядова екскурсія припускає цілеспрямоване ознайомлення учнів з об'єктами та спостереження процесів з метою відновити та систематизувати раніше отримані знання.
Функцію перевірки та/або оцінювання досягнення компетентностей виконує навчально-практичне заняття. Учні одержують конкретні завдання, з виконання яких звітують перед вчителем. Практичні заняття та заняття практикуму також можуть будуватися з метою реалізації контрольних функцій освітнього процесу. На цих заняттях учні самостійно виготовляють вироби, проводять виміри та звітують за виконану роботу.
Можливо проводити заняття в малих групах, ланках (у тому числі робота учнів у парах змінного складу) за умови, що окремі учні виконують роботу консультантів, тобто тих, хто навчає малу групу.
Екскурсії в першу чергу покликані показати учням практичне застосування знань, отриманих при вивченні змісту окремих предметів (можливо поєднувати зі збором учнями по ходу екскурсії матеріалу для виконання визначених завдань).
Учні можуть самостійно знімати та монтувати відеофільми (під час відео-уроку) за умови самостійного розроблення сюжету фільму, підбору матеріалу, виконують самостійно розподілені ролі та аналізують виконану роботу.
Форми організації освітнього процесу можуть уточнюватись та розширюватись у змісті окремих предметів за умови виконання державних вимог Державного стандарту та окремих предметів протягом навчального року.
Вибір форм і методів навчання вчитель визначає самостійно, враховуючи конкретні умови роботи, забезпечуючи водночас досягнення конкретних очікуваних результатів, зазначених у навчальних програмах окремих предметів.
У. Опис та інструменти системи внутрішнього забезпечення якості освіти.
Система внутрішнього забезпечення якості складається з наступних компонентів:
кадрове забезпечення освітньої діяльності;
навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності;
матеріально-технічне забезпечення освітньої діяльності;
якість проведення навчальних занять;
моніторинг досягнення учнями результатів навчання (компетентностей).
Завдання системи внутрішнього забезпечення якості освіти:
оновлення методичної бази освітньої діяльності;
контроль за виконанням навчальних планів та освітньої програми, якістю знань, умінь і навичок учнів, розробка рекомендацій щодо їх покращення;
моніторинг та оптимізація соціально-психологічного середовища закладу освіти;
створення необхідних умов для підвищення фахового кваліфікаційного рівня педагогічних працівників.
Організація здійснення заходів внутрішнього забезпечення якості освіти деталізовано у річному плані роботи на 2022-2023 навчальний рік та може коригуватись у залежності від обставин.
Опис “моделі” випускника гімназії
Відповідно до мети та загальних цілей, окреслених у Державному стандарті, визначено завдання, які має реалізувати педагогічний колектив у рамках кожної освітньої галузі. Результати навчання повинні робити внесок у формування ключових компетентностей учнів.
Рівень соціальної та культурної зрілості випускника школи, ступінь виявлення його здатності до усвідомленої продуктивної діяльності є критерієм якості освітньої програми.
Сформованість ключових компетентностей відповідно до вимог державних освітніх стандартів:
1. Спілкування державною (і рідною - у разі відмінності) мовами;
2. Спілкування іноземними мовами;
3. Математична компетентність;
4. Компетентності у галузі природничих наук і технологій;
5. Інформаційно-цифрова компетентність;
6. Уміння вчитися впродовж життя;
7. Ініціативність і підприємливість;
8. Громадянські та соціальні компетентності;
9. Обізнаність і самовираження у сфері культури;
10. Екологічна грамотність і здорове життя;
Модель випускника початкової школи:
ü Рівень освіти відповідає вимогам Державного стандарту;
ü Сприймає, аналізує, інтерпретує, критично оцінює інформацію;
ü Висловлює думки, почуття та ставлення, взаємодіє з іншими особами письмово та в режимі реального часу, дотримується норм літературної мови;
ü Сприймає інформацію, висловлену іноземною мовою в умовах безпосереднього та опосередкованого міжкультурного спілкування, та критично оцінює таку інформацію;
ü Застосовує досвід математичної діяльності для пізнання навколишнього світу;
ü Критично оцінює факти, поєднує новий досвід з набутим раніше і творчо його використовує для розв'язання проблем природничого характеру;
ü Усвідомлює наслідки використання інформаційних технологій для себе, суспільства, навколишнього світу та сталого розвитку, дотримується етичних, міжкультурних та правових норм інформаційної взаємодії;
ü Усвідомлює цінність власного життя та збереження здоров'я;
ü Виявляє підприємливість та поводиться етично для поліпшення здоров'я, безпеки та добробуту;
ü Пізнає себе через художньо-творчу діяльність та мистецтво;
ü Керується правилами безпечної і чесної гри, уміє боротися, вигравати і програвати; усвідомлює значення фізичних вправ для здоров'я, емоційного задоволення, гартування характеру, самовираження та соціальної взаємодії.
Основний очікуваний результат - готовність до навчання в базовій середній школі.
Модель випускника базової середньої школи
ü рівень освіти відповідає вимогам Державного стандарту;
ü чітко, лаконічно та зрозуміло формулює думку, аргументує, доводить правильність тверджень;
ü критично осмислює інформацію, джерела її отримання та використовує її для різних потреб;
ü здійснює спілкування іноземною мовою в межах сфер, тем і ситуацій, визначених чинною навчальною програмою, розуміє на слух зміст автентичних текстів;
ü оперує текстовою та числовою інформацією, встановлює відношення між реальними об’єктами навколишньої дійсності (природними, культурними, технічними тощо);
ü адекватно використовує досвід, обирає й застосовує доцільні комунікативні стратегії відповідно до різних потреб;
ü усвідомлює значення математики для повноцінного життя в сучасному суспільстві, розвитку технологічного, економічного й оборонного потенціалу держави, успішного вивчення інших предметів;
ü усвідомлює важливість інформаційних технологій для ефективного розв’язування математичних задач;
ü розпізнає проблеми, що виникають у довкіллі, будує та досліджує природні явища і процеси;
ü усвідомлює важливість природничих наук як універсальної мови науки, техніки та технологій, ролі наукових ідей в сучасних інформаційних технологіях;
ü уміє аналізувати і критично оцінювати соціально-економічні події в державі на основі різних даних, враховувати правові, етичні, екологічні і соціальні наслідки рішень;
ü моделює власну освітню траєкторію, аналізує, контролює, коригує та оцінює результати своєї навчальної діяльності;
ü генерує нові ідеї, вирішує життєві проблеми, аналізує, прогнозує, ухвалює оптимальні рішення, аргументує та захищає свою позицію;
ü уміє співпрацювати в команді, висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи та змінювати думку на основі доказів;
ü проявляє рівне ставлення до інших незалежно від статків, соціального походження, відповідальність за спільну справу, налаштованість на логічне обґрунтування позиції без передчасного переходу до висновків;
ü поважає права людини, займає активну позицію щодо боротьби із дискримінацією;
ü виявляє культурну самоідентифікацію, повагу до культурного розмаїття у глобальному суспільстві;
ü усвідомлює себе як відповідального члена громади і суспільства, що розуміє принципи і механізми функціонування суспільства;
ü проявляє себе емоційно стійким членом суспільства, здатним вести здоровий спосіб життя і формувати навколо себе безпечне життєве середовище, успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі;
ü виявляє готовність до вибору професії і реалізації шляхів подальшої освіти.
Основний очікуваний результат – готовність до навчання в профільній середній школі.
Основний очікуваний результат: випускник школи – патріот країни, ініціативний, творчий, здатний до навчання протягом життя, фізично і духовно розвинена особистість, яка виявляє креативність , підприємливість, здоровий оптимізм при розв’язанні життєвих проблем. Вміє:
ü гнучко адаптуватися до постійно змінних життєвих ситуацій, самостійно здобувати знання, застосовувати їх на практиці;
ü самостійно і критично мислити, бачити труднощі, шукати шляхи раціонального їх подолання, використовувати сучасні технології, генерувати нові ідеї, творчо мислити;
ü грамотно працювати з інформацією (збирати необхідні для дослідження факти, аналізувати їх, висувати гіпотези, узагальнювати, зіставляти з аналогічними або альтернативними варіантами, формувати аргументовані висновки і на їх основі виявляти і вирішувати існуючі проблеми),
ü бути комунікабельним, контактним у різноманітних соціальних групах, запобігати конфліктним ситуаціям або вправно виходити із них;
ü самостійно працювати над розвитком власної моральності, інтелекту, культурного рівня.
Освітня програма закладу освіти оприлюднюється на веб-сайті закладу освіти.
Перелік навчальних програм
для учнів 1-4 класів Барбівської гімназії
1-4 клас
Для 1-2 класів – Типова освітня програма для закладів загальної середньої освіти (1-2 класи), розроблена під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22
Для 3-4 класу – Типова освітня програма для закладів загальної середньої освіти (3-4 класи), розроблена під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22
Перелік модельних навчальних програм
для учнів 5 - 6 класів Барбівської гімназії
(затверджені наказом МОН від 12.07.2021 № 795)
Освітня галузь |
Модельна навчальна програма/ Автори |
Мовно-літературна (українська мова, українська та зарубіжна літератури) |
Українська мова Модельна навчальна
програма Українська література Модельна навчальна
програма Зарубіжна література Модельна навчальна
програма |
Мовно-літературна (іншомовна освіта) |
Англійська мова Модельна навчальна програма «Іноземна мова 5-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Редько В. Г., Шаленко О. П., Сотникова С. І., Коваленко О. Я., Коропецька І. Б., Якоб О. М., Самойлюкевич І. В., Добра О. М., Кіор Т. М.) |
Математична |
Модельна навчальна програма «Математика. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти(автор Істер О.С). |
Природнича |
Модельна навчальна програма «Пізнаємо природу». 5-6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (авт. Коршевнюк Т.В.) |
Громадянська та історична освіта |
Модельна навчальна програма «Вступ до історії України та громадянської освіти. 5 клас» для закладів загальної середньої освіти (автори Бурлака О.В., Власова Н.С., Желіба О.В., Майорський В.В., Піскарьова І.О., Щупак І.Я.) |
Соціальна та здоров’язбережна |
Здоров’я, безпека та добробут Модельна навчальна програма «ЗДОРОВ’Я, БЕЗПЕКА ТА ДОБРОБУТ. 5-6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автори: Гущина Н.І., Василашко І.П.) Етика Модельна навчальна програма «Етика. 5–6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Пометух О.І., Ремех Т.О., Кришмарел В.Ю.) |
Технологічна |
Модельна навчальна програма «Технології. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Ходзицька І.Ю., Горобець О.В., Медвідь О.Ю., Пасічна Т.С, Приходько Ю.М.) |
Інформатична |
Модельна навчальна програма «Інформатика. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Морзе Н.В., Барна О.В.) |
Мистецька |
Модельна навчальна програма «Мистецтво. 5-6 класи» (інтегрований курс) для закладів загальної середньої освіти (автори: Масол Л. М., Просіна О. В.) |
Фізична культура |
Модельна навчальна програма «Фізична культура. 5 – 6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори: Педан О.С., Коломоєць Г.А., Боляк А.А., Ребрина А.А., Деревянко В.В., Стеценко В.Г., Остапенко О.І., Лакіза О.М., Косик В.М. та інші)
|
Перелік навчальних програм
для учнів 7-9 класів Барбівської гімназії
№ п/п |
Назва навчальної програми |
Номер наказу МОН |
1. |
Українська мова |
наказ МОН від 20.06.2021 № 795 |
2. |
Українська література |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
3. |
Біологія |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
4. |
Всесвітня історія |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
5. |
Географія |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
6. |
Зарубіжна література |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
7. |
Інформатика |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
8. |
Історія України |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
9. |
Математика |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
10. |
Мистецтво |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
11. |
Основи здоров’я |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
12. |
Основи правознавства |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
13. |
Трудове навчання |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
14. |
Фізика |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
15. |
Фізична культура |
наказ МОН від 03.08.2022 № 698 |
16. |
Хімія |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
17. |
Іноземні мови |
наказ МОН від 07.06.2017 № 804 |
Схвалено: Затверджено
Рішенням педагогічної ради Директор гімназії:
Барбівської гімназії
Протокол № 1 від 31.08.2023 р. ______________ Н. МЕЙСАР
Типовий навчальний план
початкової школи з українською мовою навчання
для учнів1-4 класів
Барбівської гімназії
на 2023– 2024 навчальний рік
(за Типовою освітньою програмою під керівництвом О.Савченко)
Назва освітньої галузі
|
Навчальні предмети |
Кількість годин на тиждень у класах |
|||||||
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
||||
Інваріантний складник |
|||||||||
Мовно-літературна |
9 |
10 |
10 |
10 |
|||||
Українська мова та література: |
7 |
7 |
7 |
7 |
|||||
Українська мова |
3,5 |
3,5 |
3,5 |
||||||
Літературне читання |
3,5 |
3,5 |
3,5 |
||||||
Іноземна мова |
2 |
3 |
3 |
3 |
|||||
Математична |
|
4 |
4 |
5 |
5 |
||||
|
Математика |
4 |
4 |
5 |
5 |
||||
Я досліджую світ (природнича, громадянська й історична, соціальна, здоров'язбережувальна галузь): |
3 |
3 |
3 |
3 |
|||||
Технологічна |
|
1 |
1 |
1 |
1 |
||||
|
Дизайн і технології |
1 |
1 |
1 |
1 |
||||
Інформатична |
|
|
1 |
1 |
1 |
||||
|
Інформатика |
|
1 |
1 |
1 |
||||
Мистецька: |
|
2 |
2 |
2 |
2 |
||||
|
музичне мистецтво |
1 |
1 |
1 |
1 |
||||
|
образотворче мистецтво |
1 |
1 |
1 |
1 |
||||
Фізкультурна |
|
3 |
3 |
3 |
3 |
||||
|
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
3 |
||||
Індивідуальні заняття: |
|
1 |
1 |
1 |
1 |
||||
Усього |
|
22+1 |
24+1 |
25+1 |
25+1 |
||||
Варіативний складник |
|||||||||
Додаткові години на вивчення предметів освітніх галузей, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
1 |
1 |
1 |
1 |
|||||
Загальнорічна кількість навчальних годин |
23 |
25 |
26 |
26 |
|||||
Гранично допустиме тижневе / річне навчальне навантаження на учня |
20/700 |
22/770 |
23/805 |
23/805 |
|||||
Для 1-2 класів за Типовими освітніми програмами для закладів загальної середньої освіти (1-2 класи), розробленою під керівництвомО.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22
Для 3-4 класів – складена за Типовими освітніми програмами для закладів загальної середньої освіти (3-4 класи), розробленою під керівництвом О.Савченко, затверджена Наказом МОН України від 12.08.2022 № 743-22
Схвалено: Затверджено
Рішенням педагогічної ради Директор гімназії:
Барбівської гімназії
Протокол № 1 від 31.08.2023 р. ______________ Н. МЕЙСАР
Типовий навчальний план
з українською мовою навчання
для учнів 5 – 6 класів
Барбівської гімназії
на 2023 – 2024 навчальний рік
згідно додатку 1
до наказу МОН України
від 19.02.2021 р. №235
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
Кількість годин на тиждень |
|
5 клас |
6 клас |
||
Мовно - літературна
|
Українська мова |
4 |
4 |
Українська література |
2 |
2 |
|
Англійська мова |
3,5 |
3,5+0,5 |
|
Зарубіжна література |
2+0,5 |
2+1 |
|
Математична |
Математика |
5 |
5 |
Алгебра |
- |
- |
|
Геометрія |
- |
- |
|
Природнича |
Пізнаємо природу |
2 |
2 |
Біологія |
- |
- |
|
Географія |
- |
2 |
|
Фізика |
- |
- |
|
Хімія |
- |
- |
|
Соціальна і здоров’язбережувальна |
Здоров’я, безпека та добробут |
1 |
1 |
Етика |
0,5+0,5 |
0,5+0,5 |
|
Громадянська та історична |
Вступ до історії України та громадянської освіти |
1+1 |
- |
Історія України. Всесвітня історія |
- |
2 |
|
Всесвітня історія |
- |
- |
|
Правознавство |
- |
- |
|
Інформатична
|
Інформатика |
1 |
1 |
Технологічна |
Трудове навчання |
2 |
2 |
Мистецька |
Образотворче мистецтво |
1 |
1 |
Музичне мистецтво |
1 |
1 |
|
Фізична культура |
Фізична культура |
3 |
3 |
Разом (без фізичної культури +фізична культура) |
26+3 |
29+3 |
|
Додаткові години для вивчення предметів освітніх галузей, курсів за вибором, проведення індивідуальних консультацій та групових занять |
2 |
2 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
28 |
31 |
|
Всього (без фізичної культури + фізична культура; без урахування поділу класів на групи) |
28+3 |
31+3 |
Схвалено: Затверджено
Рішенням педагогічної ради Директор гімназії:
Барбівської гімназії
Протокол № 1 від 31.08. 2023 р. __________ Н. МЕЙСАР
Типовий навчальний план
з навчанням українською мовою
для учнів 7-9 класів
Барбівської гімназії
на 2023 – 2024 навчальний рік
згідно додатку 1
до наказу МОН України
Освітні галузі |
Навчальні предмети |
Кількість годин на тиждень у класах |
||
7 клас |
8 клас |
9 клас |
||
Мови і літератури |
Українська мова |
2,5+0.5 |
2+1,5 |
2+2 |
Українська література |
2 |
2 |
2+05 |
|
Англійська мова |
3 |
3 |
3 |
|
Зарубіжна література |
2+1 |
2 |
2 |
|
Суспільствознавство |
Історія України |
1+0.5 |
1,5 |
1,5+0,5 |
Всесвітня історія |
1+0,5 |
1+0,5 |
1 |
|
Правознавство (практичний курс) |
- |
- |
1 |
|
Мистецтво |
Музичне мистецтво |
1 |
- |
- |
Образотворче мистецтво |
1 |
- |
- |
|
Мистецтво |
- |
1 |
1 |
|
Математика |
Математика |
- |
- |
- |
Алгебра |
2 |
2 |
2 |
|
Геометрія |
2 |
2 |
2 |
|
Природознавство |
Природознавство |
- |
- |
- |
Біологія |
2 |
2 |
2 |
|
Географія |
2 |
2 |
1,5 |
|
Фізика |
2 |
2 |
3 |
|
Хімія |
1,5 |
2 |
2 |
|
Фінансова грамотність |
1 |
|||
Технології |
Трудове навчання |
1 |
1 |
1 |
Інформатика |
1 |
2 |
2 |
|
Здоров’я і фізична культура |
Основи здоров’я |
1 |
1 |
1 |
Фізична культура |
3 |
3 |
3 |
|
Разом |
28+3+2,5 |
28,5+3+3 |
30+3+3 |
|
Варіативна складова |
2,5 |
3 |
3 |
|
Гранично допустиме навчальне навантаження |
32 |
33 |
33 |
|
РАЗОМ |
30,5+3 |
31,5+3 |
33+3 |
від 20.04.2018 року №405